Які труби для опалення краще інструкція по монтажу своїми руками, чи можна використовувати

Які труби для опалення краще: короткий огляд сучасного ринку

Які труби краще використовувати для опалення? Ми розглянемо кілька застосовуються зараз видів труб, перерахуємо їх гідності, недоліки і постараємося зробити на їх основі висновки.

Кожен виробник хвалить свою продукцію. На чому ж зупинитися?

Умови експлуатації

Щоб оцінювати матеріал – потрібен певний набір критеріїв, чи не так? Давайте опишемо умови, в яких експлуатуються труби в опалювальній системі.

температура

Згідно з діючими СНиП, температура води в жодній інженерної комунікації житлового будинку не повинна перевищувати 95 С. На практиці вона більшу частину зими помітно нижче; тим не менш, варто орієнтуватися на граничні значення.

Нюанс: при певних обставинах (тимчасовий демонтаж сопла в елеваторі, велика кількість скарг на холод в квартирах) практикується робота елеваторного вузла з заглушеним підсмоктуванням.
У стояки надходить не суміш, а вода з яка подає теплотраси. У цьому випадку температура може перевищувати 100 С, часом набагато.

У разі приватного будинку, однак, температура контролюється власником і крані рідко перевищує 80 С.

Штатно тиск в системі опалення багатоквартирного будинку тримається в діапазоні 3,5 – 5 кгс / см2. Типове тиск в контурі автономного опалення – 1,5 атмосфери.

Якщо перевищення розрахункового тиску в автономної опалювальної системи – форс-мажор, який можливий тільки при грубому порушенні норм проектування (скажімо, при заниженому обсязі розширювального бачка і несправному запобіжному клапані), то для центрального опалення це повсякденність.

Варто при запуску ШВИДКО відкрити будинкові засувки – ми отримаємо гідроудар з короткочасним стрибком тиску до 15-25 кгс / см2. До того ж ефекту може призвести відрив клапана у гвинтового вентиля, падіння щічок засувки і деякі інші не такі вже й рідкісні події.

Так виглядають наслідки гідроудару. Найчастіше, втім, радіатор цілком відривається від підводки.

механічні дії

Скажімо просто: вони неминучі. Особливо в тому випадку, коли в сім'ї є маленькі діти.

Тепер, коли умови експлуатації сформульовані нами, можна спробувати підібрати кращі труби для опалення.

Домовимося, що ми не будемо розглядати як варіант труби з неоцинкованої стали: їх схильність до корозії ставить хрест на цьому матеріалі. Що залишається?

Оцинкована сталь

 • Обмежень по температурі немає. Точніше, максимальна робоча температура труби обмежена тільки використовуваним для герметизації резьб матеріалом, і в будь-якому випадку набагато вище доступною для водяного опалення.
 • Ні гідроудар, ні перевищення розрахункового тиску (аж до подачі 12 атмосфер при випробуваннях траси на щільність) ні принесуть оцинкованої сталевої труби ніякої шкоди.
 • Механічна міцність вище всяких похвал. Так, вставши на трубу, ви можете розбовтати різьбове з'єднання на ній; але найгірше, до чого це може привести – необхідність перемотати контргайку на радіаторі.

Здається, ми відразу потрапили в яблучко. Яка труба краще для опалення, ніж ця, відповідна найжорсткішим вимогам?

Не все так просто.

Є кілька суттєвих недоліків, які часто змушують відмовитися від сталевих труб.

 1. Ціна погонного метра вище, ніж у конкуруючих рішень. Набагато вище.
 2. Монтаж трубопроводу складної конфігурації своїми руками буде дуже трудомістким. Перш за все через необхідність нарізати велику кількість доволі резьб.

На кожне з'єднання буде припадати дві нарізаних вручну різьблення.

 1. Крім того, променева розводка труб опалення або тепла підлога найчастіше ставлять хрест на застосуванні оцинковки. Укладати в стяжку або між лаг труби з різьбовими з'єднаннями – явно не найкраща ідея.

поліпропілен

Для опалення зазвичай настійно рекомендується застосовувати армовані поліпропіленові труби. Інструкція пов'язана не тільки з їх більшою міцністю: поліпропілен має великий коефіцієнт теплового розширення, який зменшується армуванням.

Що з цікавими нам якостями?

 • Робоча температура матеріалу обмежена 90 – 95 С. У штатному режимі – вкладаємося, при форс-мажорі – немає.
 • Заявлений тиск в 20 – 25 кгс / см2 труби витримують при 20С. При максимальній робочій температурі їх межа міцності знижується до 7-9 атмосфер (див. Також статтю як вибрати поліпропіленові труби для опалення).
 • З механічною міцністю все добре: трубу важко зламати. Пошкодити зварене з'єднання – теж нетривіальне завдання.

Зверніть увагу: до достоїнств варто додати низьку ціну і дуже швидкий монтаж.

зшитий поліетилен

Від звичайного поліетилену PE-X відрізняється більшою термостійкістю і механічною міцністю.

 • Максимальна робоча температура в залежності від способу виробництва становить 80 – 95 ° С.
 • Робочий тиск – 6-12 атмосфер в залежності від температури.
 • Пошкодити фітингових з'єднання і тим більше розірвати трубу практично неможливо.

Труби поставляються бухтами до 200 метрів і мають досить низький коефіцієнт теплового розширення, а, отже, стабільні лінійні розміри. Основний їх недолік – досить дороге (близько 15 тисяч) обладнання для монтажу.

На фото – труба із зшитого поліетилену.

металопластик

Щоб не повторюватися, просто скажемо: робочі температура і тиск у більшій частині металополімерних труб такі ж, як у поліпропілену. Компресійними фітингами з'єднати труби зможе навіть дитина; проте на опаленні зазвичай використовуються прес-фітинги, які потребують спеціального пристрою для обтиску. Справа в тому, що компресійні з'єднання з накидними гайками починають текти після декількох циклів нагріву та охолодження.

Зігнути трубу і відламати її алюмінієвий сердечник при невеликому діаметрі нескладно, так що на механічну міцність Металополімери на опаленні краще не покладатися.

Для систем централізованого опалення очевидний вибір – оцинковані сталеві труби.

Всі інші матеріали можна однозначно рекомендувати тільки для автономних опалювальних систем.

Які пластикові труби краще для опалення в приватному будинку?

Дешевизна і простий монтаж роблять поліпропіленові труби популярним матеріалом.

 • Для укладання в водяна тепла підлога кращим вибором стане цілісна, без роз'ємних з'єднань труба із зшитого поліетилену.

Як завжди, додаткову інформацію про властивості різних видів труб ви знайдете у відео, прикріпленому до статті. Теплих зим!