Яке опалення краще для приватного будинку відео-інструкція по вибору своїми руками, ціна, фото

Яке опалення краще для приватного будинку: поради по підбору обладнання

Як краще зробити опалення в приватному будинку? При монтажі системи опалення своїми руками ви зіткнетеся з проблемою вибору труб, радіаторів і, що особливо важливо, джерела тепла.

Мета цієї статті – забезпечити вас інформацією про сучасний ринок опалювального обладнання.

Вибір способу обігріву – одна з основних проблем, яку доводиться вирішувати власнику приватного будинку.

Критерії оцінювання

Що мається на увазі під словами «краще опалення»?

Давайте сформулюємо критерії, яким повинні відповідати вибрані матеріали і джерело тепла.

 1. Наш проект повинен забезпечити будинок достатньою кількістю теплової енергії з мінімальними експлуатаційними витратами. Причому не тільки в даний момент, але і в найближчій перспективі.
 2. Опалення повинне вимагати якомога менше нашої уваги. В ідеалі джерело тепла повинен працювати повністю автономно, за принципом «налаштував і забув».
 3. Вартість обладнання теж не повинна бути надмірною. Так, опалення служить багато років; але якщо воно виявиться дорожче будинку, який належить опалювати – це все-таки буде деяким перебором.
 4. Монтаж по можливості не повинен бути вкрай складним і вимагати специфічних знань і умінь. Крім того, бажано уникнути додаткових витрат у вигляді покупки дорогого інструменту та обладнання.

Щоб вирішити, яке опалення краще для будинку, нам варто визначити ще і деякі зовнішні умови.

Це особливості роботи опалювального обладнання в автономній системі, поточні розцінки на різні енергоносії і передбачувана динаміка розцінок на них в найближчому майбутньому.

 1. Якщо в системах центрального опалення температура і тиск досить непередбачувані, то параметри автономної опалювальної системи ви повністю контролюєте.
  Всі сучасні котли дозволяють примусово обмежити нагрів теплоносія певним значенням.

Багато газові та електричні котли здатні контролювати і температуру повітря. На фото – виносний термостат.

Однак: гідроудар в контурі при недбалості можна організувати і тут. Наприклад, просто різко відкривши вентиль-перемичку з холодним водопостачанням. Але ж ми не станемо цього робити, чи не так?

 1. Ще один бич ЦО – освіту гальванічних пар між різними металами. Наприклад, якщо ви встановили собі алюмінієві радіатори, а сусід – мідну підводку, то в багатій солями воді виникне постійний слабкий струм між металами. Міграція іонів від електрода до електрода призведе до прискореної ерозії внутрішньої поверхні батарей опалення.
 2. За дешевизні кіловат-години теплової енергії джерела тепла можна розставити в такому порядку:
  • Магістральний газ.
  • Дрова.
  • Вугілля.
  • Балонний газ.
  • Солярове масло.
  • Електрика.

При цьому порядок може змінюватися (на нього сильно впливає регіональна ціна відповідного палива); проте в будь-якій області газ залишиться найдешевшим паливом, а електрику – найдорожчим.

 1. У найближчі роки розцінки на електрику та енергоносії продовжать зростати. Але не нарівні один з одним.
  Викопне паливо, запаси якого досить обмежені і підійдуть до кінця в найближчі десятиліття, подорожчає в десятки разів. Власне, вже зараз європейські ціни на газ в 8-10 разів вище російських.
  Дрова – ресурс цілком надолужуваних; більше того: вже зараз існує таке поняття, як «енергетичні лісу» – швидкозростаючі дерева, які вирощуються в якості палива. Вони подорожчають в набагато меншому ступені.
  Нарешті, в найближчі два десятиліття очікується зростання тарифів на електроенергію всього лише в 2 – 2,5 рази. Енергетика поступово буде переходити на надолужуваних джерела, перш за все на сонячні батареї і вітрогенератори.Вони означають великі початкові вкладення, але вкрай скромні експлуатаційні витрати.

Графік очікуваного зростання цін для України. Для централізованого опалення використовується переважно газ; а ось електроенергія все більше виробляється сонячними батареями і вітрогенераторами.

За покупками

Отже, яке опалення зробити в приватному будинку з урахуванням всіх наведених вище викладок?

опалювальні прилади

Оптимальним є поєднання алюмінієвих радіаторів опалення та водяного теплої підлоги, прокладеного трубами із зшитого поліетилену. З чим пов'язана така інструкція? Аргументи – до ваших послуг.

Тепла підлога економічніший в порівнянні з конвекційним опаленням радіаторами завдяки більш раціональному розподілу тепла. Якщо для того, щоб забезпечити на рівні підлоги мінімально комфортні +18, батареям доводиться прогріти повітря під стелею як мінімум до + 25С, то в разі теплої підлоги ці +25 будуть безпосередньо над підлогою.

А ось у верхній частині приміщення, де тепло не затребуване, температура виявиться помітно нижче.

Зверніть увагу: чим вище температура повітря під стелею, тим більше тепла втрачається через дах. Саме завдяки зниженню витоку тепла тепла підлога і дає помітну економію.

Чому саме зшитий поліетилен обраний в якості теплого статі опалення?

 • Ці труби мають прекрасну гнучкість і можуть укладатися змійкою або спіраллю з мінімальним радіусом вигину без ризику пошкодження.
 • Вони поставляються в бухтах. Основна вимога до теплої підлоги при монтажі – не вкладається в стяжку з'єднання будь-якого типу. Можливість відрізати цілісний відрізок труби довільної довжини зробить це нескладним.
 • При цьому труби із зшитого поліетилену куди дешевше, ніж, наприклад, один з конкуруючих по набору якостей матеріалів – гофрована нержавіюча труба.

Оптова вартість погонного метра – 33 рубля.

Корисно: для монтажу з'єднань з фітингами використовується досить дорогий інструмент – експандер.
Труба має свого роду молекулярної пам'яттю: якщо її розтягнути і надіти на штуцер, то через короткий час вона дуже щільно обожмет його.
Після фіксації стопорним кільцем з'єднання стане практично нерознімним.
Щоб розтягнути трубу, необхідний інструмент, що розвиває велике зусилля.
Його роздрібна вартість починається приблизно від 15-17 тисяч рублів.
Втім, не будемо драматизувати ситуацію: його нескладно взяти в оренду на час монтажу опалення.

Радіатори, однак, теж корисні: вони швидко прогрівають приміщення після розпалювання котла завдяки невеликим тепловим інерційності і, що важливо, створюють теплову завісу під віконними прорізами. Таким чином, ми уникнемо протягів і появи на холодних стеклах конденсату і паморозі.

Саме алюмінієві батареї кращі тому, що забезпечують максимальну тепловіддачу на секцію при мінімальній її вартості.

Розливу і підводки

Для них можна рекомендувати поліпропіленові труби, армовані фіброю або алюмінієм. Гідність матеріалу – в дуже простому монтажі, що вимагає застосування недорогих інструментів. Міцність і термін служби більш ніж достатні для автономної системи опалення.

Навіщо потрібно армування?

 1. Воно збільшує межа міцності труби на розрив. Не те щоб це було необхідно для контуру, тиск в якому не перевищує 2 кгс / см2; але запас міцності при невеликій різниці у вартості ще нікому не завадив.
 2. Що куди важливіше, поліпропілен володіє дуже високим коефіцієнтом теплового розширення. Щоб вирішити цю проблему, при монтажі труб довжиною в кілька метрів доводиться забезпечувати їх компенсаторами – П-образними або круглими вигинами. Армування зменшує лінійне розширення до рівня сталевої труби.

Компенсатор на поліпропіленовому стояку ГВП.

Алюміній або фібра?

По суті, це питання особистих переваг.

 • Алюмінієва фольга, як прийнято вважати, захищає теплоносій від насичення киснем через частково проникні для повітря стінки труби. Однак у автора складається стійке враження, що небезпека цього процесу сильно перебільшена виробниками фольгованих труб в рекламних цілях.
 • Армування скловолокном дає цілком відчутну вигоду: при зварюванні труб з фітингами їм не потрібно зачистка від фольги. Процес монтажу помітно спрощується і прискорюється.

Якого діаметру труби використовувати?

Відповідь на це питання нерозривно пов'язаний з тим, які бувають системи опалення приватного будинку.

 • Для розливом в системах з природною циркуляцією використовуються труби з внутрішнім перетином не менше 32 міліметрів, що відповідає зовнішньому діаметру 40 мм.
 • Для систем з примусовою циркуляцією при розумній площі будинку досить труби ДУ20 (зовнішній діаметр 25 мм). Тим же діаметром труби виконується підводка до радіаторів.

Виняток – колекторна розводка, коли до кожного опалювального приладу від колектора йде власна пара труб. В цьому випадку зазвичай використовується труба із зшитого поліетилену з зовнішнім діаметром 16 мм. Втім, променеву розводку і тепла підлога в одному приміщенні поєднати досить важко.

Іноді поєднання колекторного підключення радіаторів і водяної теплої підлоги все ж практикується.

джерело тепла

Нарешті, ми підійшли до основної проблеми. Яке опалення для будинку краще в плані джерела теплової енергії?

Відповідь на це питання пов'язана з декількома факторами:

 • З зимовими температурами. Для середньої температури найхолоднішого місяця в +1 і -50 підходять абсолютно різні рішення.
 • З наявністю в безпосередній близькості від вашого будинку газової магістралі. Якщо у вашому населеному пункті немає газу – в будь-якому випадку доведеться відмовитися від ідеї опалюватися їм: тягнути гілку за десятки кілометрів … скажімо так, дещо накладно.
 • Від того, наскільки велику суму ви готові вкласти в опалення з урахуванням далеких (10-20 років) перспектив.

Найдешевший джерело тепла зараз, як вже сказано – магістральний газ. Кращий опалювальний прилад з точки зору співвідношення функціональності і зручності – конденсаційний котел з накопичувальним водонагрівачем для потреб ГВП.

З чим пов'язаний вибір?

 • Конденсаційний котел за рахунок використання теплоти конденсації продуктів згоряння забезпечує максимально можливий ККД, на 10-12 відсотків перевищує ефективність традиційних рішень.
 • Пристрої цього класу вимагають низької температури обратки, що нам на руку. Тепла підлога, пам'ятаєте?
 • Саме накопичувальний водонагрівач зручний тим, що дає більш стабільну температуру гарячої води в порівнянні з проточним. Крім того, він вимагає меншої теплової потужності.

Виробники дуже люблять вважати за 100 відсотків тепло згоряння газу без теплоти конденсації. Звідси – неймовірний ККД.

Якщо газової магістралі поряд немає, природна альтернатива – твердопаливний котел в комплекті з теплоаккумулятором (теплоизолированной ємністю об'ємом до 3 м3). Витрати будуть мінімальними при самостійній заготівлі дров; однак і необхідність купувати деревину чи вугілля теж не поставить вас на грань банкрутства.

Функція теплоаккумулятора – дати можливість зробити розпалювання більш рідкісними, а режим експлуатації котла – оптимальним. Максимального ККД все твердопаливні котли досягають при номінальній тепловій потужності. Регулювання процесу горіння заслінками призводить до неповного згоряння палива.

Нарешті, безумовно, краще опалення для приватного будинку з урахуванням перспектив – тепловий насос.

Можливі три основні сценарії.

 1. У теплому кліматі можливе використання насосів, що працюють за схемою повітря-вода, або навіть опалення звичайними інверторними кондиціонерами. Вони здатні перекачати в будинок до 5 кіловат тепла на кожен кіловат електричної потужності.
  Останній варіант використовує автор статті.Місце дії – південний берег Криму, витрати на опалення 75-метрового житлового поверху не перевищують 1500 рублів. Приваблива вартість проекту: пара кондиціонерів з установкою обійшлася всього в 40 000.
 2. Якщо у вас високий рівень грунтових вод або поруч є незамерзаючий водоймище, насос вода-вода буде відмінним рішенням. Сумарна вартість рішення, однак, збільшиться до 7-10 тисяч євро.
 3. Нарешті, геотермальний насос з монтажем, що включає буріння свердловин, обходиться не менше ніж в 13-15 тисяч євро. Однак така схема найбільш незалежна від зовнішніх умов. Орієнтовний ресурс насоса становить 30-50 років.

З урахуванням динаміки зростання тарифів опалення тепловим насосом найбільш перспективно.

висновок

Зрозуміло, стаття висловлює суб'єктивну думку автора і не претендує на істину в останній інстанції. З одного з альтернативних точок зору ви можете познайомитися в доданому відео.