Які котли опалення краще відео-інструкція по монтажу своїми руками, особливо твердопаливних

Які котли опалення краще: твердопаливні, електричні або газові

У цій статті ми постараємося розглянути не тільки те, які системи взагалі бувають, але і також те, де і які котли для опалення найкраще застосовувати.

Напевно, на сьогоднішній день це дуже актуальні питання, так як ціна на енергоносії постійно зростає, а заощадити завжди хочеться.

Отже, почнемо розбиратися в питанні.

Котли тривалого горіння

На сучасному ринку такі котли – це справжній тренд.

Котел тривалого горіння на твердому паливі

І це зрозуміло, адже опалювальні системи подібного типу відрізняються такими перевагами:

 • висока ефективність розподілу тепла. І це не просто слова -, наприклад, котли на твердому паливі здатні повноцінно прогріти приміщення будь-якої площі буквально за 15-20 хвилин.
  Причому стіни обігрівається конструкції можуть бути погано утеплені – такий фактор, як правило, впливає на частоту заправки камери згоряння, але ніяк не на температуру всередині приміщення;
 • низька вартість палива. Особливість в тому, що деякі види палива можна дістати мало не безкоштовно.
  Наприклад, якщо котел працює від тирси, то їх можна набрати скільки завгодно на будь-якому деревообробному підприємстві в буквальному сенсі за копійки;
 • простота обслуговування і монтажу. Майже будь-який такий прилад без проблем можна встановити своїми руками, а за рахунок того, що там, по суті, нема чому ламатися, догляду за ним практично не буде потрібно.

Тепер розглянемо класифікацію таких котлів.

Класичні твердопаливні котли

Якщо говорити про те, який твердопаливний котел краще, то класика відрізняється тим, що повністю автономна. Тобто для функціонування котла такого типу не потрібно ніяких електронасосів, вентиляторів або програм управління.

За типом палива котли злегка розрізняються.

Прилади, які працюють на деревині, тирсі, шишках або брикетах, як правило, не можуть працювати від кам'яного вугілля. Якщо його все-таки використовувати, то метал дуже швидко прогорить і герметичність камери згоряння буде порушена.

З тієї ж причини багато кращі твердопаливні котли, призначені для спалювання дров та дрібної деревини, не зможуть працювати на пеллетах – якщо ж вам хочеться щоб котел працював саме на них, то потрібно узгоджувати цей момент з продавцем.

Принцип роботи котла на пелетах

У більшості приладів такого типу, розподіл тепла відбувається по повітрю, без будь-яких додаткових труб і радіаторів.

Що ж стосується того, які твердопаливні котли краще купувати, то можна виділити товари наступних виробників:

 • Stropuva (Литва) – головна особливість деяких моделей даної марки, це великий обсяг завантажувальної камери, який дозволяє підтримувати безперервний процес горіння від 3 днів до тижня;
 • «Буржуй-К» (Росія). Тут можна сказати просто – недорого і економічно;
 • «Булерьян» – один з найпоширеніших брендів. Найчастіше котли компанії застосовуються для обігріву промислових приміщень;

 • Viessmann і Bosch – яскраві зразки німецької якості, однак і коштують дані котли чимало.

Виходить, що якщо ви купуєте котел твердопаливний – який краще сказати складно, тому що все залежить від того, навіщо він вам потрібен, де і в яких умовах буде експлуатуватися, а також який бюджет платежів за паливо можливий конкретно у вашому випадку.

Розглянемо, наступний варіант нестандартного автономного опалення.

Прилади, що працюють на рідкому паливі

У цьому випадку в якості джерела енергії може служити солярка, відпрацьоване масло або бензин.

Принцип роботи котла на рідкому паливі

Чим добре – так це тим, що такий котел може працювати абсолютно автономно на будь-якому об'єкті і в принципі прогріває приміщення швидко і досить непогано.

Однак є і «зворотний бік медалі» в разі обігріву подібним приладом будинку або житлового будинку.

По-перше, інструкція установки будь-якого такого котла, вимагає для цього не просто окреме приміщення, але і максимально пожежобезпечний. Це означає, що ставити газові котли краще в кам'яних прибудовах і з хорошою витяжкою.

По-друге, пальне для котла теж потрібно десь зберігати. А адже дизельне паливо або бензин – це не просто дрова чи вугілля, а по суті небезпечні у всіх сенсах речовини. І з ними потрібно поводитися дуже і дуже акуратно.

Тому чи варто купувати рідкопаливний котел – вирішувати, звичайно, тільки вам, але все-таки зважте спочатку все «за і проти», а також врахуйте існуючі альтернативи.

Тепер поговоримо ще про один варіант опалення будинку або будівлі.

твердопаливні теплогенератори

Ці прилади є по суті ті ж печі, класичні котли тривалого горіння, але ось тільки тепло в них може розподілятися не просто по повітрю в кімнаті, а за допомогою спеціальних рукавів або труб, вентиляційних каналів.

Працює це дуже просто. Наприклад, до генератора тепла приєднуються кілька гнучких труб, кінці якого йдуть в потрібні точки приміщення або ж взагалі в інші приміщення. Тепло потрапляє в потрібні ділянки саме через такі рукава – на фото видно як влаштовані виходи на котлі для з'єднання з гнучкими трубами.

Теплогенератор може працювати автономно, але також до нього можна під'єднати так звану «равлика» – електричний вентилятор для нагнітання повітря в камеру згоряння. За рахунок такого доповнення, в рукава, за один і той же відрізок часу, надходить набагато більше гарячого повітря, а крім того, він рухається до потрібної точки приміщення швидше.

Так виглядає «равлик» для теплогенератора

Але звичайно не можна стверджувати, що це найкращий твердопаливний котел – так як і теплогенератори мають свої недоліки.

Зокрема, це висока вартість хороших генераторів, а також те, що якщо не буде електрики, то «равлик» не зможе працювати. А це вже дещо знизить ефективність розподілу тепла.

Якщо ж говорити про сфери застосування, то, мабуть, теплогенератори в цьому плані універсальні – їх спокійно можна встановлювати як в житлових будинках, так і в виробничих приміщеннях або теплицях.

І розглянемо коротко особливості звичних всім приладів опалення.

електричні котли

Стандартний електричний котел

Як правило, дані прилади купуються в наступних випадках:

 1. коли місцевість де розташований об'єкт, який потрібно обігрівати, негазифікованих;
 2. коли в селищі, місті, селі – газ є, але для того, щоб підвести труби конкретно до об'єкту і підключити газовий котел, потрібно маса дозвільних документів і платежів.

Порада: можливо, має сенс придбати електрокотел в якості додаткової системи обігріву, навіть якщо при цьому основний залишається газова.
Це дуже зручно, тому що якщо, наприклад, газовий котел посеред зими зламається, можна буде не чекати його ремонту або покупку і установку нового, а нормально обігрівати будинок.

Електрокотел в «парі» з газовим

Що ж стосується конкретних практичних аспектів електрокотлів, то з позитивних моментів можна виділити відсутність будь-яких дозволів на їх установку і відносно невисоку вартість.

Плюс такої котел цілком можна підключити самостійно – навіть якщо необхідних навичок немає, то в інтернеті повно відео, в яких детально висвітлено нюанси монтажу таких опалювальних систем.

Зверніть увагу!
Для підключення та нормального функціонування електричного котла, електропроводка повинна бути не просто справної, а й відповідної – тобто витримувати настільки велике навантаження.

Однак є, звичайно, і недоліки, якими володіють навіть найкращі котли опалення, що працюють від електрики.

Найголовніший мінус – це висока вартість електроенергії.І якщо, наприклад, такий котел обігріває великий котедж, то напевно власникові будинку зимовий період обійдеться в копієчку.

І недолік, який, як правило, властивий недорогим котлам – це повільний нагрів теплоносія – води в системі, якщо будинок погано утеплений.

І наостанок, трохи поговоримо про газові прилади.

газові котли

В якомусь сенсі – це флагман серед котлів. Тому що це найпопулярніший і більш-менш прийнятний за ціною спосіб опалення будинку.

Однак для будинку або квартири газовий котел хороший, а ось спробуйте опалити їм теплицю або ж встановить його в виробничий цех, в якому до цього не було газових приладів.

У першому випадку опалення буде обходитися дуже дорого, а в другому тільки установка, дозволу відберуть багато грошей, часу і сил. До речі, не завжди і дається дозвіл на використання газових котлів …

Безперечна позитивна сторона газових котлів – це їх великий асортимент.

На ринку є наступні типи приладів:

 • автономні підлогові системи. Для їх функціонування не потрібно електрики, однак і ККД в цьому випадку не дуже висока;

 • настінні котли з турбированной витяжкою. Перевага в тому, що такий котел можна встановити в будь-якій точці кімнати, де є можливість виведення труби назовні. Недоліки теж є – котли залежні від електроенергії;

 • настінні димохідні котли. Можуть працювати як від електрики, так і без нього. З мінусів можна виділити те, що у недорогих моделей не дуже високе ККД, а також часто зустрічаються недоліки в деталях.
  Наприклад, недорогі котли можуть мимовільно затухати, автоматика в них може постійно давати збій і т.п.

Настінний турбований котел

висновок

Виходить, що виявити який опалювальний котел краще – просто неможливо. В одній ситуації хороші твердопаливні вироби, в інших не обійтися без газових приладів, а десь рятує тільки електричний котел.

Тому вибирайте тільки спираючись на можливості бюджету, а також на особливості і нюанси об'єкта, який потрібно буде опалювати.