Які бувають системи опалення, типи, монтаж опалювальних елементів своїми руками інструкція, фото

Які бувають системи опалення в приватному секторі

Змішані типи системи опалення

У цій статті ми розглянемо, які бувають системи опалення, але щоб це зробити, їх потрібно розділити, принаймні, на три види – це повітряне, водяне і електричне. Кожен з цих методів поділяється ще на кілька типів за видом опалювачів, джерела енергії і способу подачі теплоносія. Причому кожен із способів заслуговує окремого детального опису, тому, для спільного огляду, ми розглянемо тільки загальні риси кожного з них.

повітряне опалення

Повітряні типи опалення включають в себе електричні та газові конвектори, А також пічне опалення різного типу. По суті, в таких системах немає теплоносія, і повітря нагрівається безпосередньо від обігрівача.

конвектори

Електричний конвектор з вентилятором

 • Такі типи систем опалення нагрівають приміщення за допомогою конвекції повітря, Тобто, холодні потоки, проходячи крізь гарячі пластини і жалюзі приладу, нагріваються і потрапляють в кімнату. Прилад може бути оснащений вентилятором для примусового нагнітання повітря, що сприяє швидкому обігріву приміщення.

Газовий конвектор FERRAD

 • Схожими функціями володіють і газові конвектори, Але для їх функціонування потрібна газова труба і димар для видалення залишків горіння. Такі прилади нового покоління не тільки обігрівають приміщення, але і гріють воду для побутових потреб, що поки ще не розроблено для електричних аналогів. Звичайно, ціна такого агрегату буде вище, ніж у звичайних конвекторів, але матеріальні витрати окупаються підвищеним комфортом.
 • Ми не будемо згадувати про звичайні опалювально-варильних печах, широко відомих для більшості жителів приватного сектора, а лише розглянемо Булерьян. Це канадське винахід, хоча і запатентовано чомусь в Німеччині, має ККД до 95% і, в залежності від модифікації, може обігріти приміщення від 100м 2 до 1000м 2.

Схематичне зображення печі Булерьян

 • Такі печі працюють виключно на дровах, І інструкція передбачає одне завантаження на 7-10 годин (в залежності від модифікації). З огляду на те, що пічної корпус огинають труби, які, в свою чергу, обшиті кожухом, поверхня обігрівача гріється не сильно, зате температура повітря, що виходить з труб, досягає 160⁰C.

Порада. Печі Булер'ян дуже зручні для заміських будинків, куди приїжджають зрідка, а по приїзду потрібно швидко обігріти приміщення. Тим більше що агрегат незалежний від будь-яких сторонніх джерел енергії за винятком дров.

водяне опалення

Для розведення водяного опалення застосовуються труби зі сталі, міді, поліпропілену і, рідше – з металлопласта. Іноді різні види матеріалів комбінуються для зручності монтажу або в інтересах підвищення ККД.

Газогенераторний (піролізний) котел в розрізі

 • Водяний тип системи опалення функціонує завдяки опалювачам, В ролі яких можуть виступати звичайні печі, електрообігрівачі (ТеНові і електродні), а також газові, рідкопаливні та твердопаливні побутові опалювальні котли різних модифікацій. До того ж, котли можуть бути багатопаливними або універсальними, поєднуючи в одному приладі кілька видів пального, наприклад, газ-дизель або газ-дизель-електрику-тверде паливо.

Електродні котли пристрій (ЕОУ)

 • Хотілося б звернути увагу на те, яке буває опалення з електрокотлами, а точніше, на відносно новий тип обігрівачів – електродний. Тут, по суті, відсутня теплообмінник, і рідина гріється за рахунок руху електронів з частотою 50 Гц (50 циклів в секунду). ЕОУ можуть працювати без примусової циркуляції і при необхідності їх легко поєднувати з котлами іншого типу, або встановлювати паралельно один одному в одній системі.

Системи і радіатори

Однотрубна і двухтрубная системи опалення

 • Водяний контур може бути однотрубним або двотрубних, Як це видно на фото вгорі. Для початку розглянемо двотрубну систему, де подача теплоносія в прилади опалення йде по одній трубі, а повертається – за іншою. Таким чином, температура води не залежить від кількості радіаторів і лише незначно остигає при проходженні через саму трубу, що зовсім непомітно практично. Така система може бути і з примусовою і з природної подачею.

Схема однотрубної системи опалення з примусовою циркуляцією

 • А ось однотрубна система опалення вже залежить від кількості радіаторів, Тому що теплоносій, проходячи через цей прилад, повертається в ту ж трубу і до наступної батареї вода надходить уже злегка охолодженою, і так далі. З довільної подачею води в однотрубному контурі оптимально встановлювати своїми руками не більше трьох радіаторів, а якщо встановити циркуляційний насос, то не більше п'яти батарей на одну трубу.

Біметалічний секційний радіатор

 • Радіатори за зовнішнім виглядом і збірці можна розділити на: колончаті, секційні і панельні, А за матеріалом – на чавунні, сталеві, алюмінієві та біметалеві. Для автономного опалення чавунні батареї використовувати недоцільно, тому що на низ витрачається велика кількість теплоносія і, як наслідок, споживаної енергії. В опалювальних приладах такого типу існує бокове і нижнє підключення.

Порада. Ви, напевно, не раз дивилися рекламні відео з комфортними кімнатами, що обігріваються радіаторами, але там часто замовчується про вибір металу, з якого вони зроблені. У різних матеріалів є свої плюси і мінуси, але якщо ви сумніваєтеся, то використовуйте біметал – він міцний, швидко нагрівається і так само швидко віддає тепло в приміщення.

Тепла підлога

«Тепла підлога» з металлопласта

 • Система теплої підлоги укладається або поліетиленовою, або металлопластових трубою, спіраллю або змійкою. Якщо говорити про матеріал, то металлопласт набагато економічніше і зручніше в роботі, хоча ККД у них практично однаково. Найчастіше такі підлоги ховаються керамічною плиткою, хоча бувають і винятки, але в будь-якому випадку, труба заливається стяжкою.
 • Бувають суміщені контури – радіатори з «теплою підлогою» і так як вони працюють від одного котла, доводиться розмежовувати температуру теплоносія. Для цього використовують триходові клапани з сервоприводом.

опалення електрикою

Монтаж інфрачервоного плівкового опалення (ІПО) на стелю

 • Серед способів опалення електрикою лідирують теплі підлоги з матів з електричним кабелем і новіший метод – ІПО. Перевага плівкового опалення в тому, що його можна монтувати в будь-якій площині кімнати – на підлогу, на стіну і на стелю. Такий вид обігріву може бути і основним, і допоміжним.

висновок

Вибираючи тип опалення для свого будинку, вам, перш за все, слід керуватися технічними можливостями будівлі. Також слід враховувати те, які енергоносії найбільш доступні в цьому районі.