Зворотний клапан для каналізації – види, тонкощі самостійного монтажу та огляд 5 провідних

Зворотний клапан для каналізації – види, тонкощі самостійного монтажу та огляд 5 провідних виробників

Видів зливних систем існує декілька і всі вони мають властивість рано чи пізно забиватися. Щоб засмічення не привів до неприємних наслідків, монтується така корисна арматура як зворотний каналізаційний клапан. Далі ми розберемося, навіщо він потрібен і як працює, а домашні майстри дізнаються, як встановити зворотний клапан для каналізації своїми руками і отримають рейтинг 5 фірм виробників, що входять в ТОП.

Каналізаційний зворотний клапан допоможе врятувати будинок від затоплення стоками

Що таке зворотний клапан

Виходячи з назви неважко здогадатися, що даний прилад пропускає якусь субстанцію в одному напрямку і блокує її рух в зворотному. Клапан каналізаційний, це лише найбільш відомий варіант. Крім каналізації є подібна запірна арматура, яка ставиться на водопровід, опалення, вентиляційні системи і т.д.

Важливо! У каналізаційній системі також встановлюється зворотний повітряний клапан, він призначений для нормалізації тиску в трубах, принцип дії у нього той же, але пристрій дещо відрізняється.

Рідинний і повітряний клапан для каналізації працюють за одним принципом

Навіщо потрібні зворотні клапана

Рідинний зворотний клапан на каналізацію ставиться для захисту житла від стоків. У багатоповерхових будинках каналізаційна система здебільшого самопливна і якщо десь виникає затор, все стоки, які зливаються зверху, починають заповнювати стояк.

Далі за принципом сполучених посудин, як тільки стоки доходять до рівня найближчого унітазу, з нього починає бити фонтан з усього, що злили зверху. Ось щоб заблокувати смердючу рідину, на випускну трубу ставлять зворотний каналізаційний клапан.

 • У старих багатоповерхових будинках, де система вже зносилася і засмічення не рідкість таку арматуру ставлять жителі перших поверхів.

Зворотний клапан в каналізації в квартирі особливо актуальний для жителів перших поверхів

 • У приватних будинках обладнаних септиками, каналізаційні клапана ставлять на виході з підвалу, щоб в разі підтоплення септика ґрунтовими водами, стоки Не пішли назад.
 • Зворотний клапан зливу каналізації обов'язково ставиться в напірних системах, всі ці системи обладнані фекальними насосами і щоб при відключенні насоса заблокувати зворотний рух стоків, ставиться каналізаційний клапан. Про напірних системах для квартир, видах септиків і інших нюансах можна дізнатися «ТУТ».
 • Каналізаційний затвор також ставиться на центральну зливну трубу до накопичувального резервуара дренажної системи, без цієї арматури вода піде назад, що може призвести до підтоплення ділянки або фундаменту будинку. Про тонкощі облаштування дренажу в приватному будинку докладно показано і розказано «ТУТ».

У накопичувальний резервуар дренажної системи ставиться зворотний клапан для каналізації 110 мм

 • Як в багатоповерхових, так і в приватних будинках періодично виникає проблема гризунів. Голодні пацюки по каналізаційних трубах можуть підніматися досить високо, зворотний клапан не дасть тваринам проникнути в квартиру.

У старих будинках щури можуть проникати в житло через зливні труби

Важливо! Перш ніж купити зворотний клапан для каналізації зверніть увагу на його колір – зовнішня арматура оранжевого кольору, а затвори для внутрішнього монтажу сірі.

Зворотний клапан зовнішньої каналізації помаранчевий, а для внутрішньої, сірий

Види каналізаційних клапанів

Як уже згадувалося, принцип дії такої арматури всюди однаковий, а ось пристрій може сильно відрізнятися, зараз активно використовуються 4 види конструкцій:

 • міжфланцеве арматура;
 • підйомна арматура;
 • поворотна арматура;
 • кульові запори.

Меж фланцеві каналізаційні запори

Клапани зворотні заслужено вважається найбільш компактним серед всіх подібних запорів. Пристрій монтується всередину труби між двома фланцями, відповідно не вимагає багато місця. Але з іншого боку, якщо така арматура заклинить, то вам доведеться розкручувати частина системи, щоб дістатися до клапана.

Розрізняють 2 види міжфланцеве арматури.

 • Дисковий запор. У цих моделях прохід перекривається цільним, закріпленим у верхній частині диском. Найчастіше диск опускається під власною вагою, без всяких пружин, хоча бувають винятки. Ці моделі вважаються одними з найнадійніших, але вони можуть працювати тільки в безнапірної системі.

Меж фланцеві зворотні клапана можуть робитися з різних матеріалів, але якість і ціна залежать скоріше від торгової марки, ніж від матеріалу

 • Двостулкові меж фланцеві клапана з центральним штоком. У цих моделях по центру встановлена ​​вісь, на якій базуються 2 пелюстки. Стулки притискаються пружиною, система вважається універсальною, двостулковий горизонтальний і вертикальний клапан однаково надійні.

Міжфланцеве зворотний клапан 100 і 110 мм вважаються найнадійнішими

підйомні моделі

Тут рідина рухається по вигнутій траєкторії, коли стоки йдуть в правильному напрямку, заглушка піднімається і рідина проходить. Якщо ж напрямок руху зміниться, пружина притисне заглушку і протягом буде заблоковано.

Зазвичай такі моделі робляться з чавуну, вони досить потужні, діаметр підйомних зворотних клапанів на каналізацію 110 мм і вище, відповідно для приватних будинків, а тим більше міських квартир ця арматура використовується вкрай рідко.

Клапан зворотний чавунний – підйомного типу

Порада! Для чистої рідини підйомні конструкції підходять, а на каналізаційні стоки їх краще не ставити, тому що через ламаної траєкторії руху часто виникають засмічення.

поворотні затвори

По суті поворотні або пелюсткові системи дуже схожі на дискові меж фланцеві затвори, різниця лише в тому, що тут є ревізійне вікно, через яке можна чистити механізм. Розрізняють 2 види такої арматури.

 • Жорсткі системи. У них тарілка закриває прохід під власною вагою. Працюють безвідмовно, але підходять тільки для самопливних систем з малим об'ємом стоків, якщо таку арматуру поставити під насос або на великі обсяги, то при закритті пелюстки може статися гідроудар, що небезпечно для труб і прокладок.
 • М'які клапана. Не вдаючись в технічні подробиці, скажу лише, що пелюстка в них закривається з затримкою, як на доводчики в дверях, відповідно гідроудар виключений.

Пелюсткові зворотний клапан 50, 100 і 110 мм для побутового використання підходить якнайкраще

кульові затвори

Кульовий зворотний клапан вважається одним з найнадійніших, система безвідмовна, всередину закладений куля, який відкочується в робочому положенні, а при зворотному ході рідини перекриває основну отвір.

Кульовий зворотний клапан більше підходить для промислової експлуатації

Порада! Вибираючи зворотний клапан для каналізації будинку або квартири краще віддати перевагу арматурі, в якій є ручна блокування заслінки. Дуже зручна опція, особливо якщо потрібно надовго відлучитися з дому, наприклад, поїхати у відпустку.

тонкощі монтажу

Установка зворотного клапана каналізації справа не хитра, плюс така робота не вимагає дорогого інструменту, досить домашнього набору, дриль, ножівка, рівень, рулетка і т.д. Але для початку потрібно визначитися, де поставити зворотний клапан.

вибір місця

В даному випадку все залежить від того, де найчастіше забивається система.

 • Якщо засмічення зазвичай виникають в першому від будинку каналізаційному колодязі, то зворотний клапан 110 мм ставиться після поворотного коліна в підвалі (перед входом труби в стіну).

Важливо! У багатоповерхових будинках самостійна установка такого клапана може викликати проблеми з експлуатуючою компанією.Справа в тому, що згідно зі СНіП 2.04.01 – 85 в підвалі повинен стояти зворотний клапан з електроприводом і аварійним датчиком, щоб при підтоплення сигнал йшов на пульт диспетчера. Проста арматура ставиться тільки в приміщеннях з цілодобовим чергуванням.

При установці в багатоквартирних будинках, електричний зворотний клапан системи каналізації може зажадати узгодження

 • Каналізаційний клапан в квартирі краще всього ставити на трійник або хрестовину біля центрального зливу в стояк.
 • Якщо місця біля стояка для централізованої арматури немає, то доведеться ставити окремо зворотний клапан для каналізації 50 мм на відведення в бік ванної, кухні і т.д. І затвор діаметром 100 – 110 мм на унітаз.

Клапан зворотний ПВХ або поліпропілен, вважається оптимальним рішенням для квартири або приватного будинку

Неправильні точки монтажу

Тут є 2 рекомендації

 1. Перед тим як встановити зворотний клапан на каналізацію, подумайте, як ви його будете обслуговувати, адже кожні півроку такої арматурі потрібно робити ревізію.
 2. У багатоповерховому будинку непотрібно ставити на стояк вертикальний зворотний клапан.

Про вертикальної арматури слід сказати окремо, встановлюючи такий затвор, ви можете накликати на себе масу проблем.

 • Якщо стояк чавунний, то чіпати його взагалі не можна, особливо своїми руками, не кожен майстер береться за ремонт або заміну чавунного стояка. Викликано це тим, що є небезпека обвалення всього стовпа.
 • Яким би не був зворотний вертикальний клапан, він буде створювати перешкоди руху стоків, відповідно, рано чи пізно в цій точці виникне засмічення.
 • Якщо знизу піднімуться стоки і клапан їх заблокує, то в багатоповерховому будинку, зверху все одно будуть продовжувати зливати, що зробить монтаж затвора марним.
 • Каналізаційний стояк в багатоквартирному будинку належить до конструкцій загального користування. Якщо ви, за власною ініціативою встановіть на ньому клапан, то при виникненні проблем з цією арматурою, вас зобов'яжуть за свої гроші все демонтувати і повернути в початкове положення, плюс оплатити накладні витрати, наприклад, прибирання підвалу або ремонт сусідів, яких затопило після установки клапана.

Зворотний клапан вертикальний в багатоквартирних будинках ставити не варто

Порядок монтажу арматури

Встановити зворотний клапан для каналізації своїми руками нескладно. Інструкція складається з декількох простих дій, які я намагався відобразити нижче на фото і відео в цій статті.

Отже, простому домашньому майстру краще купувати горизонтальний зворотний клапан з функцією ручного блокування, з ПВХ або поліпропілену. Діаметр труби на інструкцію з монтажу не впливає, зворотний клапан 50, 100 і 110 мм встановлюється однаково

 • Насамперед просто зберіть все, як має бути.
 • Далі заміряйте відстань від клапана, до випуску в стояк.
 • Берете з'єднувальний перехідною патрубок відповідного діаметру і відклавши на ньому потрібну довжину, відрізаєте зайве.
 • Після обрізки, краю патрубка потрібно зачистити ножем від задирок.

Порада! Не варто ставити сюди гофру, в ній накопичується багато сміття.

Схема підгонки перехідного патрубка

 • Тепер знаходите центральну вісь зливної труби і розмічають на ній 2 точки, на яких буде фіксуватися запірна арматура.
 • Перфоратором просвердлюєте 2 отвори і вставляєте в них пластикові дюбелі під шпильки хомутів.
 • Підбираєте шпильки по висоті і вкручувати підтримують хомути.
 • Далі вставляєте в усі пази гумові прокладки і густо промазуєте всі стики герметикам, після чого запірна арматура збирається остаточно.

Монтаж опорних металевих хомутів

 • Тепер вам залишається тільки з'єднати систему з каналізаційним зливом і жорстко зафіксувати її на металевих хомутах.

Фіксація запірної арматури на хомутах

 • Залежно від виду стін і розмірів арматури, система може кріпитися трьома способами, нижче на фото показаний принцип фіксації.

Три види фіксації арматури

Аератор для каналізації

Якщо в будинку більше 2 поверхів і на кожному поверсі є сантехніка, то система повинна бути обладнані вентиляцією. Зазвичай вільний повітрообмін забезпечує фанова труба, але бувають випадки, коли немає можливості її встановити і тоді монтується аераційний або вентиляційний клапан.

Важливо! Якщо каналізаційну систему загерметизувати і залишити без вентиляції, то при спуску великої кількості води буде виникати перепад тиску, в результаті чого з сифонів і інших гідрозатворів вода буде регулярно висмоктувати, що призведе до проникнення каналізаційних газів в приміщення.

Повітряний зворотний клапан встановити простіше, ніж рідинний. За правилами клапана діаметром від 100 мм врізається в систему на 30 см вище, верхнього відведення, наприклад, на раковину, але зараз є маса невеликих моделей, які встановлюються поруч з унітазом або сифоном.

Як встановити аератор

Як працює повітряний каналізаційний клапан HL 900NECO і йому подібні

Аераційний клапан можна зробити своїми руками, нижче на фото дана інструкція з виготовлення такої арматури.

Як зробити вентиляційний клапан своїми руками

5 популярних моделей каналізаційних затворів

Як показує практика, любителю найзручніше працювати з пластикової арматурою, тому я зібрав виключно пластикові моделі.

Зворотний клапан для каналізації – ТОП 5 виробників

параметри

 • Виробництво – Німеччина.
 • Діаметр – 110 мм.
 • Поліпропілен.
 • Є додаткова заслінка з ручним блокуванням.
 • Ціна від 8000 руб.

 • Виробництво – Польща.
 • Зворотний клапан 50 мм, 110 мм.
 • Поліпропілен.
 • Є ручна заслінка.
 • Ціна від 1500 руб.

 • Виробництво – Шотландія
 • ПВХ, поліпропілен.
 • Зворотний клапан 40, 50, 90, 100, 110 мм.
 • Ціна від 700 руб.

 • Виробництво – Німеччина.
 • ПВХ.
 • Зворотний клапан 50, 110 мм.
 • Ціна від 1400 руб.

 • Виробництво – Росія
 • ПВХ, поліпропілен.
 • Діаметр 110 мм.
 • Є ручка блокування.
 • Ціна від 900 руб.

Сподіваюся викладена вище інформація допоможе вам правильно вибрати і встановити рідинний або повітряний зворотний клапан для каналізації. На відео в цій статті я постарався підібрати найкращі інструкції. Якщо вам є, що додати або залишилися питання, ласкаво просимо в коментарі.