Термін служби поліпропіленових труб види, технічні характеристики, застосування

Термін служби поліпропіленових труб: види, технічні характеристики, застосування

Досить тривалий термін служби поліпропіленових труб дозволяє повноцінно їх використовувати в системах опалення та водопостачання замість металевих аналогів. Вибираючи вироби з цього матеріалу, необхідно враховувати основні завдання, на які вони спрямовані. Не всі елементи з пластику та поліетилену підходять для систем з гарячою водою або обігрівального контура.

Саме від сфери використання переважно залежить термін служби поліпропіленових труб. Сам матеріал отримують шляхом полімеризації пари хімічних елементів (пропілену і етилену в конкретних пропорціях). Подібні синтетичні вироби чудово показали себе в конструкціях подачі води, каналізаційних і опалювальних системах. Від маркування труб залежить спосіб і галузь експлуатації, а також тривалість використання розглянутих виробів.

Пропоновані на сучасному ринку варіації відрізняються між собою технічними характеристиками, мають різні позначення. Одні з них підходять виключно для систем подачі холодної води, інші – для гарячих і обігрівальних конструкцій.

Модифікації та маркування

Щоб продовжити термін служби поліпропіленових труб, необхідно враховувати маркування. Нижче наведені найпоширеніші модифікації:

 1. Тип PN-10 розрахований виключно на системи з напором носія не більше десяти атмосфер. Сюди входять трубопроводи з холодною технічної або питної водою. Допустима температура нагріву рідини – не більше 45 градусів за Цельсієм. Дані вироби належать до найбільш дешевих варіантів.
 2. Індекс PN-16 свідчить про те, що труби підходять для монтажу в системах з максимальним тиском не більше 16 атмосфер. Температура носія допускається в межах до +60 ° C.
 3. Серія N-20 добре витримує особливості використання централізованих опалювальних систем, робочий тиск – до 20 Атм, максимальна температура теплоносія становить +95 ° C.
 4. Маркування PN-25 говорить про те, що труби посилені армуючої алюмінієвою фольгою, що надає виробу додаткову міцність. Велика частина конструкцій гарячого водопостачання та опалення обладнуються саме такими елементами, витримують 25 атмосфер і температуру робочої рідини в 95 ° C.

Підбирати труби з поліпропілену необхідно з урахуванням їх застосування в гарячому або холодному контурі, адже від технічних показників залежить їх термін служби.

Поліпропіленові труби і їх особливості

Розглянутий матеріал протягом декількох років успішно складає конкуренцію сталевим аналогам. Така популярність обумовлена ​​специфічними властивостями, які мають труби:

 1. Вони не бояться корозійних процесів, на відміну від виробів зі сталі. Крім того, такі елементи підходять для більшості носіїв, нейтральні до їх хімічним складовим компонентам.
 2. Внутрішнє оснащення залишається незмінним протягом десятків років, що гарантовано їх ідеально гладкою поверхнею. Цей фактор сприяє підвищенню експлуатаційного терміну. При цьому діаметр виробiв не звужується, оскільки відсутні вапняні і сольові відкладення.
 3. Ціна поліпропіленових труб, термін придатності яких становить кілька десятків років, набагато нижче металевих аналогів. Вони не вимагають спеціального догляду, фарбування. Відремонтувати їх можна без проблем, використовуючи найпростіший інструментарій.
 4. Трубопровідні з'єднання з'єднуються за допомогою дифузійної зварювання, утворюючи магістралі різної довжини з нерознімним стикуванням окремих ділянок, підвищуючи показник їх герметичності і міцності.
 5. Матеріал має досить невисокою провідність тепла, що дозволяє зберігати необхідну температуру на всьому шляху проходження наповнювача.

області використання

Властивості розглянутого матеріалу дають можливість застосовувати деякі маркування в проведенні тепломереж, а також збільшують термін служби поліпропіленових труб опалення. При облаштуванні таких систем і проведенні ремонтних робіт, більшість споживачів робить вибір на користь зазначених синтетичних виробів.

Універсальний матеріал дозволяє використовувати елементи в різних господарських сферах, а саме:

 1. Виготовлення трубопроводів для перекачування рідин з будь-яким хімічним складом, незалежно від їх агресивності.
 2. Труби з поліпропілену застосовуються для перегонки стисненого повітря. Для таких випадків потрібні варіації, посилені фольгою, що мають маркування не нижче PN-25.
 3. Завдяки низькій вартості виробу оптимально підходять для облаштування меліораційних і дренажних систем.
 4. Основна сфера експлуатації – опалювальні конструкції і вузли водопостачання.

Вся продукція підбирається в залежності від основного призначення. Наприклад, в приватному будинку проведення трубопроводу типу PN-25 неактуально, оскільки обійдеться дорожче аналогів, які прекрасно впораються з поставленим завданням за меншу ціну.

експлуатаційний період

Багатьох користувачів цікавить питання, який термін служби поліпропіленових труб, якщо їх замуровувати в стіни або заливати бетоном? У реальності цей показник залежить від виконуваних завдань, робочого тиску і температурних параметрів рідинного носія.

Тобто якщо наповнювач у виробі з індексом PN-10 нагрітий до 20 градусів за Цельсієм при робочому тиску в 13,5 атмосфер, експлуатаційний ресурс складе не менше 10-ти років, а при показнику 12,9 атмосфер – до 50 років. Зовсім інша історія з варіаціями під маркою PN-25. При внутрішній температурі використовуваного наповнювача в 30 градусів за Цельсієм і тиску 9,3 Атм термін служби поліпропіленової труби водопостачання (ГВП) не перевищить 10 років. Зате при розрахунковому тиску 25 атмосфер робочий період збільшується в п'ять разів.

нюанси застосування

Експлуатаційні моменти виражаються в тому, що кожна маркування орієнтована на певні умови використання. Наприклад, якщо передбачається приєднання відрізків з поліпропілену до центральної тепломережі, оптимальним варіантом стане застосування модифікацій типу PN-16 або 20.

Граничний температурний режим, що не впливає критично на термін служби поліпропіленових труб гарячого водопостачання, – 95 ° С. Вони не підходять для монтажу системи з більш гарячими наповнювачами. Уже при 130-140 градусах за Цельсієм матеріал стає пластичним і м'яким, схожим на пластилін.

Профілактичні заходи з облаштування конструкцій

Часто термін служби поліпропіленових труб водопостачання залежить від типу монтажу. Для приміщення виробів в стіну їх необхідно попередньо ізолювати. Це дозволить убезпечити трубопровід від утворення конденсату, а також дасть можливість розширити запас простору для систем з гарячою водою.

Загалом, замуровувати в стеновое перекриття зазначені матеріали допускається із застосуванням заходів відповідної безпеки. Крім того, до запірної арматури і кранів перекриття доступ залишають вільним.

Що враховувати при монтажі?

При укладанні розглянутих систем в бетонну стяжку потрібно враховувати ще кілька моментів:

 1. При бетонуванні конструкції з холодною водою фітинги та інші робочі з'єднання залишають у відкритому положенні.
 2. Оскільки гарячий носій періодично змінює свою робочу температуру, слід застосовувати деталі з відповідним маркуванням, укладаючи їх в збільшені штроби, з урахуванням можливості розширення полімеру при експлуатації.
 3. При монтажі поліпропіленових труб в стяжку для системи «тепла підлога» бажано застосовувати версії, армовані алюмінієвою фольгою.Таке рішення дозволить запобігти потраплянню повітря в систему, а також підвищить міцність при досягненні холодоагентом максимально можливих температур.

Серед основних ознак зношування розглянутих виробів у відкритих конструкціях вважається поява жовтого нальоту. Таке забарвлення виникає під впливом ультрафіолету. Для продовження періоду служби ділянки необхідно ізолювати за допомогою світловідбивних матеріалів.

різновиди армування

Крім алюмінієвої фольги, американки на поліпропіленові труби (термін служби залежить від місця установки), як і самі магістралі, можуть мати і інші види армування. Серед різновидів:

 1. Композитні матеріали. Для посилення експлуатованих трубопроводів частина елементів може оснащуватися таким шаром. Він поєднує в собі комбінований варіант, службовець для посилення конструкції. Подібні вироби задовольняють високим споживчим характеристикам і не вимагають зачистки перед введенням в експлуатацію.
 2. Додатковий шар пластику. Такі трубопроводи здатні витримувати високі температури, при цьому не виключається можливість контакту наповнювача і армованої частини. Щоб уникнути розшаровування матеріалу в його склад вводять спеціальний клейовий розчин.
 3. Скловолокно. За допомогою даного надміцного матеріалу створюють серцевину труб, зовнішні і внутрішні частини яких зроблені з звичайного, не посиленого поліетилену.

короткий підсумок

На завершення можна зазначити, що довговічність труб з поліпропілену залежить від робочої температури використовуваної рідини, тиску в трубопроводі, марки і складу основного матеріалу, правильності монтажу і поточних умов експлуатації. При правильному поєднанні всіх факторів вироби без необхідності особливого догляду прослужать від 10 до 50 років.